Saopštenje sa javne tribine HDZ-a Tuzla : Stranački interesi ne smiju gušiti demokraciju

tribinahdz

Saopštenje sa javne tribine HDZ-a Tuzla : Stranački interesi ne smiju gušiti demokraciju

 

U nastavku prenosimo saopštenje HDZ-a BiH, OO Tuzla, o održanoj javnoj tribini u organizaciji Općinskog odbora HDZ-a Tuzla pod nazivom “Mjesna zajednica između građana i politike”. Tribini su prisustvovali i vijećnici OO SDA Tuzla, kao i članovi Savjeta u mjesnim zajednicama iz reda SDA.


Ni sedam mjeseci nakon proglašenja službenih rezultata s proteklih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, proces implementacije izbornih rezultata na području Općine Tuzla u dijelu izbora članova Savjeta mjesnih zajednica nije dovršen. Odgovor na pitanje zašto se ne ide u implementaciju izbornih rezultata pokušali su na Javnoj tribini pod nazivom Mjesna zajednica između građana i politike dati vijećnici Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine u Općinskome vijeću Tuzla.

Pred više od stotinjak nazočnih članova Savjeta mjesnih zajednica, ali i drugih zainteresiranih građana te predstavnika nevladinog sektora, vijećnici HDZBiH su upozorili na činjenicu da se postojećim prijedlogom raspodjele mjesta u Savjetima mjesnih zajednica vladajuća većina na području općine Tuzla predvođena SDP-om svjesno ide u proces kršenja Statuta Općine Tuzla, Zakona o načelima lokalne samouprave FBiH i što je za Klub vijećnika HDZBiH apsolutno neprihvatljivo, svjesno se ide u kršenje volje građana općine Tuzla, Bošnjaka, Srba, Hrvata i ostalih, koji su tijekom javne rasprave, koja je 2009. godine vođena prilikom usvajanja izmjena Statuta Općine, jasno izrazili želju da se članovi Savjeta mjesnih zajednica na prostoru općine Tuzla izabiru sukladno izbornim rezultatima na mjesnim zajednicama.

(Namjerno ili nenamjerno) Krivo interpretirajući članak Statuta (83. c) u kojem se kaže: „Savjet mjesne zajednice bira i razrješava Općinsko vijeće Tuzla, prema izbornim rezultatima sa posljednjih provedenih općinskih izbora, uvažavajući izborne rezultate u mjesnoj zajednici u kojoj se vrši izbor članova Savjeta mjesne zajednice”, vladajuća općinska većina želi kao jedini relevantan pokazatelj uzeti rezultat sa razine cjelokupne općine čime se jasno negira volja i izbor građana na mjesnim zajednicama da sami odlučuju o svojim predstavnicima u tim najmanjim jedinicama lokalne samouprave. „Ovime se ne nanosi šteta samo Hrvatima, već i svim građanima općine Tuzla kojima se neposredno poručuje da bez obzira za koga glasovali, bez obzira na izborni rezultat, netko će drugi izabrati predstavnike u njihovoj mjesnoj zajednici”, jedinstveni je stav Kluba vijećnika HDZBiH u OV Tuzla.

Treba također spomenuti da se ovakav način izbora članova Savjeta (vijeća) mjesnih zajednica ne primjenjuje nigdje u Federaciji BiH, a što su posvjedočili predsjedavajući Općinskih vijeća Banovići i Srebrenik g. Nermin Delagić i gđica Vesna Veselčić te pomoćnik načelnika Općine Lukavac g. Jozo Tunjić koji su iznijeli primjere prakse u njihovim općinama gdje se članovi Savjeta mjesnih zajednica izabiru ili posebnim izborima za svaku mjesnu zajednicu ili uvažavanjem rezultata s lokalnih izbora na svakoj pojedinačnoj mjesnoj zajednici. „Tim nas više začuđuje i iznenađuje opredjeljenje vladajuće većine da umjesto da prednjači i služi kao primjer u regiji, entitetu i državi, općina Tuzla u stvari postaje predmet slučaj”, stav je Kluba vijećnika HDZBiH Tuzla.

Nazočni članovi Savjeta mjesnih zajednica iz svih političkih opcija imali su mnogo primjedbi na odnos vladajućih struktura i položaj na koji je svedena mjesna samouprava u općini Tuzla, a svoje su primjedbe uputili i predstavnici CCI-a.

S Javne tribine na koju su bili pozvani i predstavnici Kluba vijećnika SDP-a, ali joj se nisu odazvali, upućena je jasna poruka da oduzimanjem mjesta HDZ-u Bosne i Hercegovine, SDA-u i NSRzB, a koje su ove tri stranke osvojile po mjesnim zajednicama općine Tuzla, SDP želi donekle ublažiti poraz doživljen na proteklim lokalnim izborima budući bi implementacijom rezultata sa zadnjih lokalnih izbora, njihov rezultat u mjesnim zajednicama bio skoro upolovljen u odnosu na 2008. godinu. Za takav pad SDP krivca treba tražiti u zanemarivanju potreba građana za kvalitetnijim životom, a osobito u rubnim naseljima gdje se na realizaciju određenih projekta čeka po pet-šest godina iako su građani za te iste projekte izdvojili određeni iznos novaca i ispunili svoju dužnost famoznog modela „marka na marku”.

Odjel za informiranje