Izetbegović primio Orića i Mandžića: ”Ovo je novi pritisak Srbije na branioce BiH”
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović primio je u Sarajevu ratne komandante Srebrenice Nasera Orića i Smaju Mandžića nakon što je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije potvrdilo da je otvorilo istragu protiv ratnog komandanta Srebrenice Nasera Orića i još četiri osobe, javlja reporter Anadolu Agency (AA).
Izetbegović je kazao da je riječ o “novom pritisku srbijanskih vlasti na branioce BiH” koji je protivan sadržaju i suštini Protokola o saradnji tužilaštava dvije države.
“Po tom Protokolu može procesuirati samo država BiH, a iz Srbije mogu samo dostaviti eventualne dokaze da je nešto počinjeno. Nema govora da ćemo mi naše ljude isporučiti radi suđenja u Srbiji. Nećemo braniti eventualne počinioce zločina, ali ćemo braniti svakog građanina BiH, a pogotovo branioce odbrane Srebrenice. Gospodin Orić je prošao vrlo temeljitu istragu, da ne može biti temeljitija, u Hagu. Ta je istraga završena kako je završena. Nema govora da može odgovarati za iste zločine u BiH, a kamoli u Srbiji”, rekao je Izetbegović.
U 18 sati najavljen je sastanak Izetbegovića sa udruženjima žrtava i ratnim komandantima Srebrenice i Podrinja. Pozvan je lider Socijaldemokratske partije (SDP) i ministar vanjskih poslova dr. Zlatko Lagumdžija, te predstavnik Saveza za bolju budućnost i ministar pravde BiH Bariša Čolak. Nakon toga, kako je rekao, znat će se kakva će biti reakcija države BiH.
“Srbija želi da popravi odnose sa BiH, a nakon svega što je Srbija uradila BiH, trebala bi da pruži ruku. Srbija koja ima pretenzije da bude u Evropskoj uniji (EU) zajedno sa BiH morat će da razmisli da li će nastaviti da se ponaša na ovakav način prema bh. građanina”, kazao je on.
Dodao je da je o ovim temama razgovarano i sa čelništvom države Srbije prilikom posjete Beogradu, ali će se to morati uraditi puno “preciznije i konkretnije”.
“Da lideri Srbije koji sad imaju vanredne izbore ne prave svoje kampanje preko leđa branioca BiH i da ne pokušavaju da izjednače stvari koji se nikad neće moći izjednačiti. Imaju suđenje ratnim zločincima u Hagu, Karadžiću i Mladiću, i ne mogu to relativizirati ovakvim stvarima koje rade”, rekao je Izetbegović.
Na pitanje novinara potvrdio je da će “sasvim sigurno” uputiti Srbiji notu.
“Imat ćemo iz kontakata gdje bi se trebao korigirati odnos Srbije prema BiH”, kazao je Izetbegović.
Orić je dalje rekao da su došli u Predsjedništvo BiH “da tražimo od države da nas zaštite”.
“Ako neko treba da nas procesuira i goni, onda je to država BiH za koju smo se borili, a ne država koja je izvršila agresiju na jedinu nam BiH. Nismo došli da tržimo milost već pravdu. Dosadašnji pritisci su posljedica želje da srbijanska strana, koja je činila zločine od 1992. do 1995. napravi balans. Da zaboravimo 1995., da se vratimo na 1992., ovdje smo došli da tražimo da se pojačaju istražne radnje i gonjenje onih koji su počinili zločine nad bošnjačkim stanovništvom u Bijeljini, Zvorniku, Bratuncu, Vlasenici, Srebrenici, Rogatici, Žepi, Višegradu, Goraždu… Preko 20.000 Bošnjaka je ubijeno, a vrlo mali broj je odgovarao za te zločine. Srbijanska strana želi da to prikrije”, rekao je Orić.
Prema njegovim riječima, bh. institucije bi morale poraditi na tome da se zaustave slične aktivnosti Srbije u budućnosti.
Tužilaštvo za ratne zločine je 4. avgusta 2011. godine, na osnovu krivične prijave MUP-a Srbije, podnijelo zahtjev za sprovođenje istrage istražnom sudiji Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu protiv Nasera Orića i još četiri osobe zbog osnovane sumnje da su 12. jula 1992. godine, navodno, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mjestu Zalazje, Donji Potočari, Općina Srebrenica.
sda.ba