Gradsko vijeće Tuzla okončalo svoj mandat : Mnoge inicijative nisu realizovane, na brojna vijećnička pitanja nije dobijen odgovor

IMG 5505a

Gradsko vijeće Tuzla okončalo svoj mandat : Mnoge inicijative nisu realizovane, na brojna vijećnička pitanja nije dobijen odgovor

Gradsko vijeće Tuzla je na posljednjoj sjednici u ovom sazivu usvojilo Strategiju neprofitnog socijalnog stanovanja Grada Tuzla za period 2017.- 2021. godina. Strategijom je planirana gradnja oko 200 stambenih jedinica na tri lokacije u gradu. Vijećnici su između ostalog usvojili i Lokalni akcioni plan socijalne inkluzije raseljenih osoba i povratnika u gradu Tuzla.

Među najznačajnijim tačkama bila je Informacija o radu Gradskog vijeća u ovom sazivu.



Predsjednik Kluba vijećnika SDA u Gradskom vijeću Tuzla Sabahudin Imamović stanovišta je da je Klub djelovao kao konstruktivna opozicija te da nije bilo dominacije jedne političke opcije.

„ Ono što je dobro, to je što se u ovom mandatu 2012.-2016. politička scena usitnila tako da nismo imali dominaciju jedne političke opcije. Imali smo priliku da čujemo različita mišljenja, burne rasprave, što smatram sastavnim dijelom parlamentarnog života i mislim da to u konačnici nije narušilo naše međuljudske odnose.

Prva bitka koju smo dobili je bila za objektivno i pravovremeno informisanje građana o radu Gradskog vijeća jer se napokon sjednice prate putem RTV 7 i portala Objektivno. Ipak, nedostaje emisija u kojima bi opozicija imala priliku da iznese svoje mišljenje, obrazloži svoje argumente, odnosno zašto nešto jesmo ili nismo podržali. Svi mi želimo dobro Tuzli i volimo ovaj grad.

Ono što nismo uspjeli generalno je to da se ovo Vijeće nije pozicioniralo kao najznačaniji organ lokalne samouprave. O odnosu izvršne vlasti prema ovom Vijeću govori i to što se gradonačelnik nije pojavljivao na sjednicama zadnjih šest mjeseci. Za to je kriva pozicija jer nije uspjela uvesti tu vrstu discipline.

Doneseno je puno važnih dokumenata u ovom mandatu, koji se nažalost ne poštuju. U Programu kapitalnih investicija je utvrđena dinamika i prioriteti realizacije projekata iz oblasti komunalne infrastrukture, ali se oni realiziraju po političkim kriterijima. Deset godina se projekti ne sprovode u djelo. Neka mi GAP komisija odgovori da li je to nemoguće ili ne postoji volja za to. S druge strane, ekspresno se završavaju neki drugi projekti. Izvršna vlast se ne poziva na odgovornost i to je problem. Još 2007. godine sam podnio inicijativu da se u skladu sa novim Zakonom o vodama donese Odluka o upravljanju javnim česmama i javnim izvorištima da bi se zaštitila izvorišta pitke vode, što je jedan izuzetno važan komunalni problem. Izgradnjom sanitarnih koridora bi se locirali zagađivači i inspekcijske službe bi mogle reagovati na pravi način. Tu Odluku čekam 9 godina. Nema sankcija.

O odnosu gradske vlasti prema Gradskom vijeću govori i neodgovaranje na vijećnička pitanja, nerealizacija mnogobrojnih inicijativa. To je ključni problem. Radimo kao Vijeće, proizvodimo dokumenta, ali je suština što nema uticaja na rad i efikasnost izvršne vlasti. Šta je sa poslovnom zonom Kreka-sjever ? Projekat je urađen, novac obezbjeđen…Statut Grada nije usvojen, a dobili smo status grada 1.10. 2014. godine. Za usvajanje Statuta Klub SDA se uporno zalagao međutim bila je potrebna dvotrećinska većina. Ovo je prije svega važno radi jačanja uloge i značaja mjesnih zajednica, da to napokon budu istinski predstavnici mjesne samouprave. Dalje, regulacioni planovi se ne poštuju. Usvojili smo ih bezbroj. Ja sam isticao Regulacioni plan Irac po kojem se na tom dijelu mogu graditi samo poslovno-stambeni objekti, međutim tu vidimo sad 5 proizvodno-skladišnih prostora. Za to niko nije odgovarao. Ponavljam, ovo Gradsko vijeće je vrijedno radilo, ali izvršna vlast i gradonačelnik to nisu poštovali „ – ocjenjuje Sabahudin Imamović.

Od 2012. godine vijećnici su održali 54 sjednice, ne računajući današnju. Razmatrali su više od 1.500 tačaka i podtačaka dnevnog reda.

IMG 5499b