Glavni odbor SDA izrazio jednoglasnu podršku aktivnostima i politici koju vodi predsjednik Izetbegović
Glavni odbor SDA jedinstveno i u potpunosti podržava aktivnosti, stavove i politiku koju vodi član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
Glavni odbor SDA podržava aktivnosti predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića, premijera FBiH Fadila Novalića, potpredsjednice Federacije BiH Melike Mahmutbegović i potpredsjednika entiteta RS Ramiza Salkića.
Pozivamo sve političke stranke koje čine vlast na svim nivoima da se, umjesto opstrukcija i predizbornih manipulacija, okrenu konstruktivnom djelovanju i ispunjavanju svojih obaveza u interesu svih građana BiH.Bilo koja stranka, pa i SBB može izaći iz parlamenarnih većina, ali to podrazumijeva napuštanje svih pozicija u tijelima vlasti. Tek nakon toga se može razgovarati o mogućim zamjenama. Političke stranke koje manje od godinu dana prije izbora zagovaraju svoj izlazak iz vlasti da bi sebi u kampanji priskrbili status opozicije su neozbiljne i neodgovorne. Ozbiljne političke stranke do kraja mandata trebaju predano raditi na realizaciji programa koji su obećali biračima.
Predstavnici SDA u tijelima vlasti će se maksimalno posvetiti osiguranju funkcionisanja sistema, stabilnosti penzija, boračko-invalidske i socijalne zaštite, euro-atlantskom integrisanju i općem napretku Bosne i Hercegovine u 2018.godini.
Odbacujemo i osuđujemo orkestrirani napad i hajku na predsjednika SDA Bakira Izetbegovića koju sa izmišljenim povodom provodi dio političara i medija iz Srbije i bh. entiteta RS. Opredijeljeni smo za jačanje stabilnosti u regionu i razvoju dobrosusjedskih odnosa što mora biti zasnovano isključivo na principima međusobnog uvažavanja i poštivanja.
Ponovno podsjećamo političke predstavnike Srbije da Srbija nije garant Dejtonskog sporazuma. Srbija je, zbog svoje uloge u agresiji na Bosnu i Hercegovinu, pozvana da potpiše mirovni sporazum i tim potpisom se obavezala na prekid aktivnosti protiv suverene BiH i na poštivanje njenog suvereniteta, a nije dobila nikakvo pravo da se miješa u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.
Snažno podržavamo političku neovisnost, stručno-profesionalne kriterije i nepristrasnost sudija i tužilaca u pravosudnim institucijama BiH. Neprihvatljivo je i za svaku osudu da nosioci pravosudnih funkcija podliježu političkim pritiscima, kao u slučaju Odluke VSTV-a o preispitivanju ratnih biografija sudija i tužilaca, koju je osudila čitava međunarodna zajednica i stručno-profesionalna javnost. Pravosuđe BiH ima izuzetnu važnu ulogu u zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. Tražimo od tih institucija da bez ikakve rezerve vrše i tu svoju ulogu. Nažalost, moramo konstatovati da dosadašnje aktivnosti pravosuđa na tom planu nisu zadovoljavajuće.
Podržavamo Prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH kojeg su u parlamentarnu proceduru uputili poslanici iz SDA u Predstavničkom domu PS BiH. Prijedlog je zasnovan na poštivanju Ustava F BiH, Konvencije o ljudskim pravima, Pakta o građanskim i političkim pravima i tako ispunjava uslove uz koje se mogu provesti presude Ustavnog suda BiH u vezi sa izborom delegata u Dom naroda Parlamenta F BiH i Mostar. Podržavamo amandman na Ustav F BiH kojeg su podnijeli delegati iz Kluba Bošnjaka u Domu naroda FBiH kojim se omogućava popuna i Kluba Srba do potrebnog broja delegata u tom domu.
Podržavamo aktivnosti Komisije za utvrđivanje granica Bosne i Hercegovine sa R Srbijom. Smatramo da se razgovori o podjeli vodnog potencijala rijeke Drine trebaju se zasnivati na principima na kojima su započeti razgovori između bivših socijalističkih republika.
Pozdravljamo aktivnosti svih zvaničnika SDA u borbi za prava BiH povodom pokušaja izgradnje Pelješkog mosta. Neprihvatljivo je da se Pelješki most gradi na štetu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. Prije toga se mora ratificirati ugovor o granici između BiH i R Hrvatske kojeg su potpisali predsjednici Izetbegović i Tuđman, a most ne smije dovoditi u pitanje pravo BiH na slobodan pristup otvorenom moru u skladu s međunarodnom Konvencijom o pravu mora. Očekujemo da R Hrvatska u pristupu ovom pitanju u potpunosti poštuje međunarodno pravo, kao i najnovije stavove EU. Također, postupak R Hrvatske koja je potpisala Sporazum o gasovodu za rafineriju u Bosanskom Brodu direktno sa entitetom RS je suprotan i međunarodnom pravu i Ustavu BiH. Hrvatska to mora ispraviti i dovesti u sklad sa principima međunarodnog prava prema kojima se takvi međunarodni sporazumi potpisuju isključivo sa državom.
Presuda Općinskog suda u Srebrenici u vezi sa pravom učenika na bosanski jezik je ohrabrujući početak ispravljanja grube nepravde i eliminisanja diskriminacije bošnjačke djece u sistemu obrazovanja entiteta RS. SDA će i dalje nastaviti podržavati roditelje povratničke djece u borbi za ostvarivanje njihovih prava.
U javnim institucijama RS zaposleno je manje od 1 % Bošnjaka. To je 14 puta manje i u odnosu na posljednji Popis stanovništva, a da ne govorimo u odnosu na Popis iz 1991.godine. Podsjećamo da je i prema Ustavu RS obaveza da se popunjenost javnih institucija, kada je u pitanju etnička zastupljenost, vrši na osnovu Popisa iz 1991.godine sve do konačne implementacije Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma. SDA će nastaviti pravnu borbu za realizaciju ove ustavne odredbe.
sda.ba